Melisa lekarska – 10 dolegliwości, na które pomoże!

Znana człowiekowi już od lat melisa lekarska (łac. Melissa officinalis L.) jest kojarzona głównie jako naturalny środek uspokajający i nasenny. Jednak poza tym ziele melisy ma także wiele innych zastosowań. Oto 10 dolegliwości, na które pomoże napar z melisy!

 1. Stres
  Nieprzyjemny stres może przydarzyć się każdemu. W takiej sytuacji warto sięgnąć po herbatkę zaparzoną z liści melisy. Zawarty w niej melisowy olejek eteryczny wykazuje właściwości uspokajające w stanach podenerwowania. Melisa polecana jest również osobom z nerwicami, nadmiernym pobudzeniem, lękami.
 2. Depresja
  Zawarte w melisie lekarskiej składniki pomagają w stanach pogorszonego samopoczucia, w tym w depresji. Wprawdzie nie zastąpi ona wizyty u specjalisty, lecz może poprawić nastrój.
 3. Bezsenność
  Trudności w zasypianiu i bezsenność to kolejne wskazania do zastosowana melisy lekarskiej. Rekomendowana jest osobom, które chcą zasnąć szybko i mieć długi, regenerujący sen.
 4. Zaburzenia rytmu serca
  Rozluźniające działanie ziela melisy powoduje, że pomaga ona w przypadku zaburzeń rytmu serca. Taki objaw często towarzyszy stresowi, nerwicy. Melisa lekarska reguluje pracę serca i zmniejsza jego kołatanie.
 5. Wysoki cholesterol
  W medycynie naturalnej melisa lekarska z Leki Natury jest polecana osobom z wysokim poziomem cholesterolu. Przez zmniejszenie jego ilości we krwi obniża ryzyko związane z rozwojem miażdżycy naczyń krwionośnych. Ta właściwość przekłada się również na dodatkową ochronę dla wątroby. Melisa zapobiega jej otłuszczaniu i schorzeniom.
 6. Problemy trawienne
  Ziele melisy lekarskiej ma właściwości rozkurczające na mięśnie gładkie jelita grubego, żółciopędne, pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Te właściwości powodują, że napar z melisy jest bardzo pomocny przy dolegliwościach jak niestrawność, bóle brzucha, wzdęcia czy gazy.
 7. Grypa i przeziębienie
  Właściwości przeciwwirusowe melisy lekarskiej wspierają w walce z infekcjami jak grypa i przeziębienie. Napar z melisy lekarskiej w formie inhalacji pomoże również na kaszel.
 8. Opryszczka wargowa
  Działanie przeciwwirusowe, jakim wyróżnia się melisa lekarska, powoduje, że jest ona polecana na opryszczkę wargową. Najlepiej stosować wtedy okłady z melisy, która przyspiesza gojenie się zmian i zmniejsza ryzyko ich nawrotów.
 9. Łupież
  Stosowanie naparu z melisy na skórę głowy pomaga w walce z łupieżem i nadmiernym przetłuszczaniem. Z tego względu ekstrakt z melisy dodawany jest też do kosmetyków do włosów.
 10. Trądzik i łojotok
  Herbata z liści melisy jest polecana jako naturalna pielęgnacja skóry trądzikowej i łojotokowej. Dobre efekty daje używanie naparu wewnętrznie i zewnętrznie – do przemywania skóry.
Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie